Lehdistötiedote Helmikuu 2006
Romutynnyrien käsittelyvaatimukset tarkennettu
Ympäristöministeriö on antanut tarkentavat ohjeet kemikaali-, öljy- tai muiden vaarallisten aineiden jäämiä sisältävien tynnyrien käsittelystä. Näitä tynnyreitä saa käsitellä vain yritys, jolla on ongelmajätteen käsittelyä koskeva ympäristölupa. Jos tynnyrin sisällöstä ei ole varmuutta, niitä on käsiteltävä kuten ongelmajätteitä sisältäviä tynnyreitä.
Edellä mainitut romutynnyrit luokitellaan yleisimpien jätteiden sekä ongelmajätteiden luettelon (1129/2001) luokkaan 15 01 10 pakkaukset, jotka sisältävät vaarallisten aineiden jäämiä tai ovat niiden saastuttamia.
Sellaiset romutynnyrit, joiden tiedetään sisältävän vain vaarattomien aineiden jäämiä, voidaan luokitella luokkaan 15 01 04 metallipakkaukset. Näiden tynnyrien toimittaminen romuliikkeille vaatii varmistuksen siitä, että kyseinen mahdollisesti epäpuhtauksia sisältävä metalliromu kelpaa uudelleenkäyttöön.
Ympäristöministeriö painottaa, että kunnostuskelpoisten tynnyrien käyttöä on tarpeen tehostaa. Tynnyrit kuuluvat osittaisen tuottajavastuun piiriin (JäteL § 18 b ja § 18 j). Tuottajavastuun tavoitteena on tehostaa tuotteiden uudelleenkäyttöä, joten etusijalle on asetettava kunnostuskelpoisten tynnyrien käyttö uudelleen tuotteena ja vasta toissijaisesti materiaalina.
Käytettyjen tynnyrien kierrätykseen tulee soveltaa yhtenäisiä periaatteita. Siten myös romuliikkeiden kautta tapahtuvalle romutynnyrien kierrätykselle tulee asettaa samat tynnyrien käsittelyvaatimukset kuin tynnyrien kunnostuslaitoksille.
Tynnyrien käyttäjille on laadittu ohjeet, jotka löytyvät metallipakkausten tuottajayhteisö Mepak-Kierrätys Oy:n nettisivuilta www.mepak.fi .
Lisätietoja: Mepak-Kierrätys Oy, tj Heikki Riste, puh 09 616 23 219
Onni Forsell Oy, tj Jouko Forsell, puh 09 276 6980
Öljyalan Palvelukeskus Oy, tj Pekka Huttula, puh 09 622 61 523